Bezsenność

Bezsenność

Bezsenność to doświadczanie nieodpowiedniego lub złej jakości snu charakteryzującego się jedną lub więcej z poniższych cech:

  • trudności w zasypianiu
  • trudności w utrzymaniu snu
  • budzenie się zbyt wcześnie rano
  • budzenie się zmęczonym

Bezsenność wiąże się również z konsekwencjami w ciągu dnia, takimi jak:

  • zmęczenie
  • brak energii
  • trudności z koncentracją
  • rozdrażnienie

Rodzaje bezsenności

Okresy trudności ze snem trwające od jednej nocy do kilku tygodni określane są jako ostra bezsenność. Ostra bezsenność jest często powodowana przez problem emocjonalny lub fizyczny. Częste przyczyny to:  stres życiowy, ostra choroba i zaburzenia środowiskowe, takie jak hałas, światło i temperatura. Czy też spanie w czasie niespójnym z codziennym rytmem biologicznym.

Przewlekła bezsenność to termin odnoszący się do trudności ze snem co najmniej trzy noce w tygodniu przez jeden miesiąc lub dłużej. Przewlekłą bezsenność może powodować wiele różnych czynników działających pojedynczo lub w połączeniu i często występuje w połączeniu z innymi problemami zdrowotnymi. W innych przypadkach zaburzenie snu jest głównym lub jedynym problemem i wiąże się z nieprawidłową regulacją snu. Bezsenność może być też związana z zaburzeniami psychicznymi, medycznymi i neurologicznymi. Chociaż zaburzenia psychiatryczne są częstym źródłem przewlekłej bezsenności, stanowią one mniej niż 50 procent przypadków. Zaburzenia nastroju i lęku są najczęstszymi przyczynami psychiatrycznymi związanymi z bezsennością. Bezsenność może być również kojarzona z wieloma różnymi zaburzeniami medycznymi i neurologicznymi. Czynniki, które powodują problemy w ciągu dnia, takie jak ból, bezruch, trudności w oddychaniu, demencja i zmiany hormonalne związane z ciążą i menopauzą mogą również powodować bezsenność. Wiele schorzeń medycznych pogarsza się w nocy, albo z powodu snu – wpływów cyrkulacyjnych (np. astma), albo leżenia (np. refluks żołądkowo-przełykowy).

Bezsenność może być też związana ze stosowaniem leków i innych substancji. Nadużywanie leków może prowadzić do zwiększonej czujności i złej jakości snu. Prawdopodobieństwo, że dany lek przyczyni się do bezsenności jest nieprzewidywalne i może być związane z dawką, rozpuszczalnością lipidów, indywidualnymi różnicami genomicznymi i innymi czynnikami. Niektóre leki powszechnie związane z bezsennością to środki przeciwdepresyjne, sterydy, dekongestanty, beta-blokery, kofeina, alkohol, nikotyna oraz leki rekreacyjne, takie jak Ecstasy. Sen jest jednym z najważniejszych elementów umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie człowieka, dlatego daj sobie pomóc.

Skontaktuj się z nami.

Odwiedź naszą stronę dotyczącą psychoterapii.