Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania  są dość często spotykane w społeczeństwie, które promuje szczupłość prawie każdy przynajmniej od czasu do czasu martwi się o swoją wagę. Ludzi z zaburzeniami odżywiania takie obawy doprowadzają do skrajności, rozwijając nienormalne nawyki żywieniowe, które zagrażają ich zdrowiu, a nawet życiu. Istnieją trzy główne rodzaje zaburzeń odżywiania.

Anoreksja

Osoby cierpiące na anoreksję mają zniekształcony obraz ciała, który sprawia, że postrzegają siebie jako osoby z nadwagą nawet wtedy, gdy są niebezpiecznie chude. Często odmawiając jedzenia, intensywnie ćwiczą. Skrupulatnie liczą każdą kalorie nie przekraczając założonej dziennej ilości lub często też głodują. Brak pożywienia i treningi doprowadzają do wyniszczenia organizmu.

Bulimia

Osoby z bulimią spożywają nadmierne ilości jedzenia, a następnie pozbywają się zjedzonej żywności, a co za tym idzie kalorii poprzez wywołanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających, lewatyw lub środków moczopędnych. Często działając w tajemnicy, czują się zniesmaczeni i zawstydzeni, ale uczucie pustego żołądka jest silniejsze.

Trzecim rodzajem są zaburzenia odżywiania, które nie zostały określone w żaden konkretny sposób, ale osoby mają problemy związane z jedzeniem. Niemniej jednak nie spełniają kryteriów dotyczących anoreksji lub bulimii. Takie przypadki oczywiście również się diagnozuje i leczy w celu poprawy komfortu życia pacjenta.

Ważne jest, aby zapobiec przekształcaniu się problematycznych zachowań w pełnowartościowe zaburzenia jedzenia. Anoreksja i bulimia, na przykład, są zazwyczaj poprzedzone bardzo ścisłą dietą i utratą wagi.. Ilekroć zachowania żywieniowe zaczynają mieć destrukcyjny wpływ na czyjeś funkcjonowanie lub wizerunek własny, nadszedł czas, aby zgłosić się do nas po pomoc.

Skontaktuj się z nami.

Odwiedź naszą stronę dotyczącą psychoterapii.